تفاوت زنجیر بار و زنجیر راهسازی

هر چند هر دو نوع زنجیر با اتصال لینک ها و دانه هایی به یکدیگر تشکیل می شوند اما نوع اتصال و نوع کاربری زنجیر باربری با زنجیر ماشین آلات راهسازی که در قسمت زیربندی ماشین آلات چرخ زنجیری مورد استفاده قرار می گیرد کاملا متفاوت است. زنجیر باربری را به روش فورج گرم و متصل شده و جوش خورده عرضه می کنند حال آنکه زنجیر راهسازی دارای دانه ها و لینک هایی با قابلیت جداسازی از طریق بوش و پین می باشد.

زنجیر باربری در سایز های کوچک با ابعاد میلیمتری و اینچی قابل عرضه می باشد و هم از آلیاژ های فولادی و هم در گرید های مختلف استنلس استیل قابل استفاده می باشد. زنجیر ها در گرید های پایین آهنی نیز با گرید G43 عرضه می شوند که تنسایل مقاومتی آنها بسیار پایین و کمتر از ۴۲۰ نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. در میان تمامی گرید های زنجیر بار بدون تردید زنجیر بار گرید G80 فولاد خشکه که به رنگ مشکی بصورت فسفاته مورد استفاده قرار می گیرد دارای بیشترین میزان کاربری بوده و بر روی تمامی انواع جرثقیل سقفی زنجیری نیز از همین گرید زنجیر برای اتصال بار با قلاب استفاده می شود. البته گرید های بالاتری از زنجیر مانند گرید G100 , گرید G120 نیز دارای کاربری های صنعتی هستند اما بسیار خشک و ترد می باشند و با وجود مقاومت کششی بسیار بالا در برابر ضربه حساسیت هایی دارند.

زنجیر راهسازی

لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی

ماشین آلات راهسازی بطور کلی ماشین آلاتی بسیار سنگین صنعتی با قدرت بسیار بالا محسوب می شوند که در انواع مختلفی تولید می شوند. انواع لودر ها، بیل های مکانیکی، گریدر ها، بولدوزر ها، دامپتراک ها، بیل بکهو و مینی لودر ها از انواع کاربردی ماشین آلات راهسازی محسوب می شوندماشین آلات راهسازی با برند های مختلفی در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. معتبر ترین و محبوب ترین این برند ها عبارتند از KOMATSU  کوماتسو VOLVO ولوو  هیوندا HYUNDAI کاترپیلار CAT هیتاچی HITACHI  دوو DAEWOO ، دوسان و برند های چینی تولید کننده ماشین آلات راهسازی نیز اخیرا فعالیت های گسترده ای در تولید این ماشین آلات و قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی مانند قطعات موتوری انواع بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان، قطعات زیربندی ماشین آلات راهسازی و … نموده اند. در زیر می توان لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی را در دسته بندی های مختلف قرار داد.

  1. لوازم موتوری ماشین آلات راهسازی شامل انواع بوش و پیستون، شاتون ها، سوپاپ ها، انواع واشر سر سیلندر، توبوشارژر ها، انواع بلبرینگ و رولبرینگ ها، انواع فیلتر ها، لوازم انژکتور، سیل و ….
  2. لوازم هیدرولیک و پنوماتیک ماشین آلات راهسازی که با توجه به کاربری و داشتن انواع جک در سیستم استفاده از انواع پمپ های هیدرولیک شامل اویل پمپ، واتر پمپ، کمپرسور، آکومولاتور و … می باشد. انواع پکینگ و سیل نیز برای پمپ ها در دسته لوازم زیربندی ماشین آلات راهسازی قرار می گیرد.
  3. لوازم زیربندی ماشین آلات راهسازی که در مورد ماشین آلات چرخ زنجیری از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و شامل زنجیر زیربندی ماشین آلات راهسازی، زنجیر سفت کن، انواع رولیک، دنده اسپراکت، چرخ جلو، شنگیر زنجیر بیل و بولدوزر، باکت و اتصالات باکت ماشین آلات راهسازی مانند انواع ناخن و کلنگ و تیغه و گوشه می باشد. انواع پیچ و مهره های فولادی نیز برای اتصالات زیربندی ماشین آلات راهسازی مورد استفاده قرار می گیرند.
  4. لوازم گیربکس ماشین آلات راسازی شامل انواع شافت ها، انواع بلبرینگ و رولبرینگ و یاتاقان، انواع دنده های قابل نصب، صفحه های گرافیتی و آهنی
  5. لوازم چرخ ماشین آلات راهسازی که دارای حساسیت بالایی بوده میزان بار بسیار بالایی بر آن ها وارد می شود. از جمله لوازم چرخ می توان به انواع بلبرینگ و رولبرینگ ها اشاره نمود.

اجزا و اتصالات زنجیر زیربندی ماشین آلات راهسازی

زنجیر زیربندی ماشین آلات راهسازی با تعداد لینک های مختلف بصورت خام و یا همراه با اتصالات وابسته مانند کفشک ها که هر یک با بکارگیری ۴ عدد پیچ فولادی بر روی هر لینک زنجیر متصل می شوند قابل عرضه هستند. زنجیر زیربندی که نمونه های آن را بر روی انواع بیل مکانیکی و بولدوزر می توان مشاده نمود شباهت هایی به زنجیر کف تانک های نظامی دارد و عملکرد آن نیز مشابه است. زنجیر ها بر روی ریل هایی حرکت می کنند که حرکت صحیح زنجیر ماشین آلات راهسازی بر روی ریل ها توسط چرخ و رولیک مشخص می شود و اجزایی جانبی نیز برای اطمینان از حرکت صحیح زنجیر زیربندی ماشین آلات راهسازی بر روی ریل خود مورد استفاده قرار می گیرند.

لینک و یوک زنجیر راهسازی

شافت زنجیر سفت کن که متصل به چرخ جلو ماشین آلات راهسازی است، در بالا و از طریق یک زائده به نام یوک با افزایش طول اتصال نه تنها از سایش دانه های زنجیر بر روی شاسی جلوگیری می کند بلکه از لقی زیادی زنجیر که عامل خروج آن از محور اصلی نیز می باشد جلوگیری می کند. یک قلاب فولادی نیز برای نگهداشتن زنجیر بر روی ریل به نام شنگیر که از جوانب متصل می شود و تماس مماسی با لینک های زنجیر زیربندی برقرار می کند وجود دارد که در هر دو طرف اغلب به تعداد ۳ یا ۴ عدد بسته می شود.

زنجیر زیربندی ماشین آلات راهسازی نیز از گرید های بالای فولادی تولید می شود و سختی سطحی که معیار سنجش مقاومت در برابر سایش برای این قطعات است با میزان بالایی در نظر گرفته می شود. زنجیر ماشین آلات راهسازی بطور مستقیم با بسیاری دیگر از قطعات زیربندی از جمله رولیک زیربندی، دنده اسپراکت که با انتقال نیروی تولید شده توسط موتور بر روی بوش های زنجیر سبب حرکت بیل مکانیکی و بلدوزر می شوند و همچنین در تماس با چرخ جلو بیل مکانیکی و در کف بر روی سطح زمین قرار دارد. کیفیت سطح زمین نقشی موثر بر طول عمر کفشک های بیرونی زنجیر ماشین آلات راهسازی دارند.