1. در انواع وسائط نقلیه از قبیل موتور سیکلت، اتومبیل سواری، اتوبوس، کامیون، تریلی، تراکتور و ماشین آلات ساختمانی ، چندین نوع فیلتر استفاده می شود؟

به زبان ساده، کلیه موتور ها به فیلتر هوا و روغن احتیاج دارند. وسائط نقلیه که از گازوئیل به عنوان سوخت استفاده می کنند، به فیلتر گازوئیل و کامیونهای سنگین جاده ای و ماشین آلات راه سازی که مجهز به بالابرهای هیدرولیکی نیز هستند به فیلتر هیدرولیک نیاز دارند. در سال های اخیر به علت افزایش آلودگی هوای شهرها اغلب کارخانجات بزرگ اتومبیل سازی مانند فولکس واگن ، مرسدس بنز، ب. ام. و، ولوو، فیلتر های مخصوص برای تهویه هوای داخل اطاق وسیله نقلیه نیز پیش بینی و طراحی نموده اند. همچنین برای مقابله با آلودگی های ناشی از سر و صدا، بعضی از انواع فیلتر های هوای کمپرسورها به سیستم صدا گیر مجهز شده اند.

  1. مشخصات اصلی فیلتر چیست؟

این ضرب المثل معرف می گوید: هر گردی گردو نیست، به ما هشدار می دهد که در مورد فیلتر ها نیز نبایستی تنها بر اساس ظاهرشان قضاوت نمود. باید گفت هر یک از انواع فیلتر ها دارای مشخصات دقیق و ظریف خاص خود می باشند. اما بطور کلی برای هر فیلتر بایستی حداقل دارای توانایی جداسازی ذرات ۵ میکرون یا بزرگتر را دارای مقاومت لازم در برابر جریان مواد مورد تصفیه بوده و همچنین دارای بازدهی مطلوب در طی عمر مفید پیش بینی شده خود باشد. ( برای اطلاع از خصوصیات هر یک از فیلتر ها حتماً بایستی به کتابچه راهنمای سازنده خودرو مراجعه نمود.)

در اینجا لازم است به عنوان مثال ساده به دارندگان اتومبیل های پیکان یادآوری نمائیم که در موقع نصب به هیچ وجه فیلتر را سوراخ ننمایند. در غیر این صورت فیلتر کارآیی لازم را نداشته و موجب خسارت فراوان به موتور خواهد شد.

  1. آیا مشخصات دیگری هم باید از فیلتر انتظار داشت؟

بله- همانطور که ذکر شده دارای مشخصات بسیاری است، که شرح جزئیات آنها در این مقاله جایز نیست ولی به عنوان مثال:

–    مقاومت در برابر حرارت بالا

–  ثابت ماندن اندازه فیلتر

–    حساس نبودن  به تغییرات جوی، مخصوصاً رطوبت

–  قابل اطمینان بودن در کار

–    سهولت در استفاده و سادگی در مراقبت

از خصوصیات یک فیلتر خوب است.

بخش هواکش ها

  1. هواکش چیست ؟ و چند نوع است؟

عامل اصلی تصفیه کننده هوا را فیلتر و مجموعه فیلتر با محفظه آن و ضمائم دیگر را اصطلاحاً هواکش می نامیم . با توجه به مشخصات فنی موتور ها، هواکش های مختلف برای تصفیه هوای مورد نیاز آنها ساخته می شوند. شرایط مختلف اقلیمی نیز بایستی در ساخت هواکش ها در نظر گرفته شود. انواع مختلف هواکش های مرطوب، روغنی، خشک و سیکلون به عنوان پیش تصفیه و هواکش های ترکیبی برای موتور های مختلف و شرایط متفاوت ساخته می شوند.

  1. آیا گرد و غبار و آلودگی هوا به قدری مهم است که بایستی هواکش های مختلف ساخته شود؟

بله-  هوا را از نظر آلودگی می توان به محیط کم گرد و غبار ، محیط با گرد و غبار متوسط  و محیط با گرد و غبار زیاد تقسیم نمود.

  1. کدام هواکش ها برای هر یک از شرایط محیطی فوق پیشنهاد می شوند؟

نمی توان تقسیم بندی دقیقی در این مورد انجام داد ولی برای شرایط مختلف ، هواکش های زیر را توصیه می کند:

محیط های کم گرد و غبار- هواکش های مرطوب

محیط های پر گرد و غبار- هواکش های ترکیبی:

– هواکش های روغنی با سیکلون

– هواکش های پیکو سیکلون

– هواکش های مرطوب